Оренда майна. Що врахувати під час укладання договору?
Орендні відносини є невід'ємною частиною діяльності значної кількості суб'єктів господарювання різних форм власності. Але перш ніж узяти чи надати майно в оренду, необхідно уважно вивчити вимоги законодавства щодо порядку здійснення й документального оформлення цієї операції.
Правовідносини між суб'єктами господарювання, регулює Глава 5 ГКУ "Оренда майна та лізинг" , гл. 30 "Особливості правового регулювання господарсько-торговельної діяльності" Господарського кодексу України.
На практиці предметом орендних правовідносин здебільшого є нерухомість і транспорт. А мають бути укладені такі договори в письмовому вигляді.
Важливим є те, що умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк його дії, навіть якщо після його укладення законодавство встановлює правила, які погіршують становище орендаря.
Істотні умови договору Істотними є умови договору, без узгодження яких договір уважається неукладеним (ч. 2 ст. 180 ГК, ч. 1 ст. 638 ЦК).
Для договору оренди це (ст. 284 ГК):
· предмет договору;
· ціна договору, тобто розмір орендної плати з урахуванням її індексації;
· строк дії договору;
· об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням його індексації);
· порядок використання амортизаційних відрахувань;
· порядок відновлення орендованого майна;
· умови повернення або викупу орендованого майна;
· умови, які, на думку сторін, необхідно включити до договору.
Також у договорі треба вказати вартість орендованого майна. Згідно із ч. 2 ст. 284 ГК оцінка об'єкта оренди здійснюється за відновною вартістю, крім об'єктів державної та комунальної власності.
Провести оцінку майна сторони можуть самостійно або скористатися послугами професійних оцінювачів. У детальному описі майна, переданого в оренду, зацікавлений як орендар, так і орендодавець. Це потрібно, щоб у подальшому між сторонами не було спорів із приводу того, у якому стані та яке саме майно було прийняте в оренду та, відповідно, підлягає поверненню.
Орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю за користування орендованим майном, незалежно від результатів своєї господарської діяльності (ч. 1 ст. 286 ГК).
Порядок, умови та строки внесення орендної плати визначаються договором оренди (ч. 1 ст. 762 ЦК). До договору оренди необхідно включити такі умови, що стосуються орендної плати:
· розмір плати;
· періодичність і строки її сплати;
· форма.
У господарській практиці поширені різні варіанти сплати за оренду нерухомості та компенсації затрат на сплату комунальних платежів. Наприклад, орендар сплачує орендну плату, яка:
· містить у собі витрати з оплати комунальних послуг;
· не містить у собі компенсацію затрат на сплату комунальних платежів, вони або компенсуються орендарем на підставі рахунків, що виставляються орендодавцем, або самостійно ним сплачуються згідно з договорами, укладеними з постачальниками комунальних послуг.
За более подробной информацией и предварительной записи на консультацию обращайтесь по телефону : +38(063)-707-04-68 - юрист Центра юридической помощи "Защита"
Звонки принимаются круглосуточно, если оператор занят мы Вам перезвоним.
Будем рады Вам помочь!